section-cb43844
Design studio
Pasta Polish ve Wax

Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?

Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.

Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle maruz kalınan deniz suyu gibi nedenlerle teknenin rengi ilk gününden oldukça farklı bir hal alır. İşte bu durumlarda da tekneyi baştan başa boyatmak yerine pasta işlemi ile boyanın veya celkotun üst katmanının seyreltilip bu deformasyonların giderilmesi ve çiziklerin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır.

Cila Nedir?

Cila, hem bir parlatıcı hem de bir koruyucudur. Boya üzerinde görünmeyecek derecede ince ve şeffaf bir katman oluşturmak amacıyla yapılır ve genellikle 3-4 ay süre ile etkilidir. Bu katman su lekesi tutma süresini uzatır ve dış etkenlerden korur, hem de boyanın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Who we are
http://shineyacht.com/wp-content/uploads/2018/09/azimut--500x500.jpeg
http://shineyacht.com/wp-content/uploads/2018/09/zeugma-3-500x500.jpeg

Pasta Cila Wax nasıl yapılır?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir.

Pasta ve cila işlemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında birbirinden tamamen farklı iki ayrı uygulama. Ancak sürekli birlikte anılmalarının nedeni ise pasta yapıldıktan sonra çok hafif de olsa matlaşan boyanın daha canlı görünebilmesi için cila işlemine de gerek duyulması. Ancak 3-4 ay ara ile sürekli olarak cila yapmanız için elbette pasta yapmanıza gerek yok.

Pasta ve cila yapmak için öncelikle teknenin tüm tozlardan ve kirden arındırılması için yıkanması ve kurutulması gerekiyor. Zira pasta bir zımpara görevi göreceği için yüzey üzerindeki parçalarla birlikte boyaya daha çok zarar vermesi olası.

tr_TRTurkish
Whatsapp
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?